Arabanın Frenlerinden Ses Gelmesi Ne Anlama Gelmektedir? Sebebi Nedir? » Mess-Matic

Arabanın Frenlerinden Ses Gelmesi Ne Anlama Gelmektedir? Sebebi Nedir?

//Arabanın Frenlerinden Ses Gelmesi Ne Anlama Gelmektedir? Sebebi Nedir?

Arabanın Frenlerinden Ses Gelmesi Ne Anlama Gelmektedir? Sebebi Nedir?

frenden-ses-gelmesi-nedeni

Fren konusunda en çok şikayet gelen konu, fren pedalına basıldığı zaman ince bir sesin gelmesidir. Otomobillerin yürüyen aksamlarında frenin çok önemli olması sebebiyle, sürücüler bu durumdan rahatsız olarak en kısa sürede tamircilerine araçlarını getirmektedirler. Bu konuda doğru teşhisin konulabilmesi için en doğru yöntem; aracın lift ile kaldırılıp, tekerleklerinin sökülüp frenlerinin balata durumlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Genelliklede araçların fren balatalarının bitmediği gözükmektedir.

Bu gibi durumlarda frenlerin sık kullanılması sebebiyle, seviyeleri kullanım kaynaklı olarak düşmektedir. Fren pedalına basıldığı zaman ses gelmesinin sebebi genellikle fren balatası kaynaklı olmaktadır. En sık karşılaşılan ikinci sebep ise fren diskleri ve kampana kaynaklı olmaktadır.

Fren kaynaklı gelen seslerin, kaynağının incelenmesi durumunda; genellikle fren balata seviyelerinin daha yarıda olduğu ancak kullanım sebebiyle balataların sertleştiği görülmektedir. Zamanla sertleşen balata ise, diske bağlı olarak ses çıkartabilmektedir.

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında fren balatalarının seviyesi düşmüşse, balataların değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak fren balatasının seviyesi kontrol edildiği zaman halen daha kullanılabilir seviyede olmasına karşın ses dışında başka bir problem yoksa; sesin gelme sebebi, fren balatası olmaktadır. Durumu iyi olan balataların değiştirilmesine ve boşuna masraf edilmesine gerek yoktur. Belli bir süre daha aynı balatalarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Elbette, ses dışında başka herhangi bir problem yoksa bu durum geçerli olmalıdır. Sesin olmasından rahatsızsanız tercihinize göre balataları yenileyebilirsiniz.

Eğer balatalarınızın durumu iyiyse, değiştirmeye gerek olmadığını araç ustası da size söyleyecektir. Şayet sırf ses geliyor diye balatalarınızı değiştirtmekte ısrar ederseniz; sorun fren balatalarınızın pek iyi durumda olmamasından kaynaklanıyorsa yani dairesel bir çizgi şeklinde oyulmaya maruz kalmışsa, yeni taktırmış olduğunuz balatayı birkaç hafta içinde değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü yeni balatalarınızda diskin şeklini kısa sürede alacaktır ve yeniden ses yapmaya başlayacaktır. Bu durumda balatalar ile birlikte diski de değiştirmeniz gerekebilir veya en azından kurtarılabilecek durumdaysa sildirmeniz gerekmektedir.

Frenlerden ses gelmesi konusunda aracınızı tamire götürdüğünüzde dikkat etmeniz gereken konu, balatalarınızın boşa gitmemesi olmalıdır. Frenlerden gelen sesin kaynağı, balatalarınızın bitmiş olması durumundan da kaynaklanabilir. Yani balatalarınız yalnızca sertleşmekle kalmayıp bitmiş olabilir. Bu konuda genellikle piyasada kullanmış olduğunuz balatalar Japon malıysa, arabanızın balatalarının bitmiş olacağı düşünülmektedir. Böyle düşünülmesinin sebebi; Japon malı ürünlerde diğer markalarda olduğu gibi kablolu balata ölçer seviyesinin olmamasıdır. Bunun yerine diske yakın konumda bir sac parçası bulunmaktadır. Balata seviyesinin düşmesiyle birlikte, sac parçada gittikçe diske yaklaşır ve belli bir noktadan sonra sürtünme sebebiyle ses çıkarmaya başlar ve böylelikle balatanızın bitmiş olduğunu size haber verir.

2005 model üzeri birçok araçta ve 2005 modelin altında olan bazı araçlarda, kablolu denilen uyarı sistemi bulunmaktadır. Okuyuculu kablo ucu balataya takılır ve balatanın seviyesinin düşmesiyle birlikte diske yaklaşır ve sonunda diskle temas ettiği noktada, gösterge panelinde park ikaz ışığı yanar ya da marka ve modele göre değişen balata lambası yanmaktadır.

Şayet otomobilinizin frenlerinden gelen ses, yoğun kullanım sonrasında gelmeye başlamışsa ve sesin tınısı ince ve tiz ise korkulacak bir durum yoktur. Aracınıza gönül rahatlığıyla binebilirsiniz. Uygun bir zamanınızda ustanıza veya servisine götürerek balatalarını kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır.

2018-02-03T21:42:41+03:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image