Benzinli arabaya dizel yakıt / mazot konulursa ne olur?

//Benzinli arabaya dizel yakıt / mazot konulursa ne olur?

Benzinli arabaya dizel yakıt / mazot konulursa ne olur?

dizel-benzin-mazot

Benzinciye girildiğinde pek çok sürücünün de aklına gelmektedir. ”Acaba pompacı yanlış yakıtı doldurur mu?” Bu gibi şüphede kalındığı durumlarda sürücüler, benzinci yakıtı koymaya başlayana dek yanından ayrılıp herhangi başka bir işle ilgilenmek istemezler. Yakıtınızın bitmek üzere olduğu bir durumda size en yakın benzin istasyonuna girdiğinizde, alışkın olmadığınız bir istasyonsa daha çok şüphelenirsiniz ve daha dikkatli olarak hangi yakıttan konduğunu görmeye çalışırsınız.

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında öncelikli olarak bilinmesi gereken, artık bu senaryoların çoğu arabada gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü son 25 yıldır üretilmekte olan araçların benzin kapaklarının altında dizele kıyasla daha küçük çapta olan kurşunsuz benzinden başka herhangi bir şeyin yakıt deposuna konulmasını engelleyici spesifik giriş ağzı bulunmaktadır.

Kurşunsuz benzinin çıkmasından bu yana, hata önleme sistemi sayesinde sürücülerin yanlışlıkla kurşunlu benzin koymasının önüne geçilmiştir. Dizel nozulları da aynen kurşunlu nozullarından daha büyük yapıya sahip oldukları için birçok aracın deposuna giremeyecek şekilde tasarlanmıştır. Fakat trafikte gezmekte olan pek çok kamyon ve motosiklette bu tarz önleyici bir sistem bulunmamaktadır. Bu yüzden bu tarz araçları kullanmaya devam ediyorsanız, yanlış yakıt konulmaması adına dikkatli olmaya devam etmelisiniz. Çünkü bu tarz araçlara yanlış yakıt konulması pekte zor olmamaktadır. Ayrıca eski araçlarda da bu sistem bulunmamaktadır.

Varsayımlar üzerinden gitmek istediğimizde; diyelim ki benzinli olan aracınıza farkında olmaksızın dizel yakıt doldurdunuz. Dizel ve benzin yakıtları arasındaki farkları bilmeniz açısından;

  • Dizel yakıt, yağlı bir yapıya sahiptir.
  • Dizel yakıtlar, benzin gibi buharlaşmazlar.
  • Dizeller, benzine göre daha ağır yapıdadırlar. (Durumu rakamlarla ifade etmek gerekirse; 1 litrelik dizel yakıt, yaklaşık olarak aynı ölçüdeki benzinden tahmini olarak 119 gr daha ağır gelmektedir.)

Şayet dizel yakıt ile doldurmuş olduğunuz bir benzinli araç deponuz varsa; benzin enjektörleri, almış olduğunuz dizel yakıtı silindirlere gönderecektir. Bu durumda bujiler ateşleme yapar ancak daha fazlası gerçekleşmez. Bunun sebebi, dizel yakıtların iyi seviyede buharlaşma özelliğine sahip olmaması kaynaklıdır. Bujiler, ateşlemeyi sağlayacak herhangi bir şey bulamayacakları için motor çalışmaz.

benzinli-dizel-mazot

Karşılaşın bu durumdan kurtulmak için, depodaki dizel yakıtın tamamından kurtulmak gerekmektedir. Depodaki dizel yakıtın tamamı boşaltılmalı ve tekrar benzin ile doldurulmalıdır. Sonrasında kontağın çevrilip (marşa basılı tutarken) kısa süreliğine dizel yakıtın, yakıt hortumlarından ve enjektörlerden atılması için beklenilmesi gerekmektedir. Sonrasında motorunuz sorunsuz olarak çalışmaya başlayacaktır.

Konu ile ilgili olarak sorulabilecek olan bir başka soru ise; ”Eğer dizel yakıt, benzinli motorda yanamıyorsa, dizel motorda neden yanmaktadır?”

Dizel motorlar ve benzinli motorlar arasında temel olarak 2 farklılık bulunmaktadır. Bunlar;

1) Dizel motorların bujileri yoktur.

2) Dizel motorlarda, benzinlilere kıyasla çok daha yüksek oranda sıkıştırma gerçekleşmektedir. Dizel motorların havayı sıkıştırma sürecinde, içinde bulunan hava oldukça ısınmaktadır. Dizel yakıt, direkt bu ısınmış olan havanın içine püskürtülür. Bu hava dizel yakıtı hem buharlaştırmaya hem de tutuşturmaya yetecek kadar sıcaktır.

2018-02-03T21:42:42+00:00 By |0 Comments

Leave A Comment