Direksiyon Başındaki Babalar, Annelerden Daha Fazla Risk Alıyor » Mess-Matic

Direksiyon Başındaki Babalar, Annelerden Daha Fazla Risk Alıyor

//Direksiyon Başındaki Babalar, Annelerden Daha Fazla Risk Alıyor

Direksiyon Başındaki Babalar, Annelerden Daha Fazla Risk Alıyor

erkek-surucu-bayan-araba-kaza

Goodyear Markasının Araştırmasına Göre; Direksiyon Başındaki Babalar, Annelerden Daha Fazla Risk Alıyor

Erkeklerin bayanlara kıyasla daha hızlı ve daha gözü kara hareket ederek, araba kullandıkları göz önüne alındığı zaman; direksiyon başındaki babaların, annelere kıyasla daha çok risk alarak araba kullandıklarına şaşmamak gerekiyor.

Ünlü lastik markası olan Goodyear, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 19 Avrupa ülkesinde bir araştırma yapmış. Bu araştırmada yaşları 16-25 arasında olan 6.800 acemi sürücünün ebeveynleri ile geniş çaplı olarak bir anket çalışması yapılmış. Elde edilen sonuçlar ise oldukça çarpıcı olmuş.

Yapılan araştırmanın hedefi, ailelerin çocukların otomobil sürüş öğrenimini nasıl etkilediği ve sürücülerin yolda seyir ederken yol güvenliğini  nasıl sağladıkları ve bu durumların çocuklar üzerindeki etkilerini incelemekmiş. Araştırmanın sonuçları göstermiş ki; direksiyon başındaki babalar, annelere kıyasla daha çok risk alıyor.

Araştırmanın Türkiye ayağında, sürücü olan babaların sürücü annelere kıyasla daha sık hız cezası alması dikkat çekiyor. Avrupa Birliği ülkelerinin geneline bakıldığında bu oranlar şu şekilde değişiyor; Erkeklerin %24’ü bayanların ise %18’i ceza almış olarak tespit ediliyor. Türkiye’de bayanlar ve erkekler arasındaki ceza olma oranı makası daha çok açılıyor; erkekler %28 ceza alırken bayanların %6’lık kısmı ceza alıyor. Ayrıca bu konuda Finlandiya, Avusturya, Danimarka ve Rusya’ya bakıldığı zaman; genç ve acemi olan sürücülerin babalarının, hız konusunda annelerine kıyasla 2 kat daha fazla ceza aldıkları sonucuna varılıyor.

erkek-bayan-araba-kullanma

Goodyear markasının acemi olan sürücüler ve sürüş eğitmenleri ile yapmış olduğu daha önceki araştırma sonuçları ise şu şekildeymiş; genç erkekler, araç kullanırken bayanlara oranla hızlanmaya çok daha eğilimliler. Bunu rakamlara dökmek gerekirse; erkeklerin %70’i hızlanmaya eğilimliyken bayanların hızlanma eğilim oranı %62’de kalıyor. Bu konuda Avrupa Birliği dahilinde olan sürüş eğitmenlerinin %52’lik kısmı; batı kültürünün, hızlı otomobil kullanımını erkekliğin bir göstergesi olarak kabul ettiğini belirtiyor ve bu konunun önemine dikkat çekiyor.

Goodyear’ın çalışanlarından olan Başkan Yardımcısı Olivier Rousseau, bu araştırmayla ilgili olarak; tüm yaş grubundan olan erkek sürücülerin bayanlara kıyasla daha fazla risk aldıklarını söylüyor. Erken yaşlardan itibaren erkek çocukların ve genç erkeklerin, babalarını taklit ettikleri göz önüne alındığında önemsenmesi gereken bir konu olduğuna dikkat çekiyor.

Erkek Sürücüler, Bayan Sürücülere Göre Direksiyonda Daha Rahatlar

Yapılan araştırma sonuçlarına göre otomobilin lastiklerinin bakımı konusunda cinsiyet farklılığı ile büyük farklılıklar oluşuyor. Bu konuda patlak lastikleri değiştirmede, bayanların %20’lik kısmı patlak olan lastiklerin değiştirilmesi konusunda kendilerine güvenemezken erkeklerde bu oran %2’ye düşüyor. Buna ek olarak erkek sürücüler, kötü hava koşullarına rağmen bayanlara kıyasla kendilerine daha çok güveniyorlar. Bu konuda erkeklerin kendilerine olan güveni %24 iken bayanlarda bu oran %13’e düşüyor.

Goodyear’ın gençlerin otomobil kullanması, yol güvenliği alışkanlıkları ve sürüş eğitmenleri ile birlikte yaptıkları araştırmalar; yol güvenliği odaklı olan araştırmalara, pek çok profesyonel ortağa, ailelere, sürüş eğitmenlerine ve okullarla birlikte yapılan çalışmalara ışık tutar nitelikte.  Kurulan bu ortaklıklar ve işbirlikleri ile sürücülerin ve sürücü adaylarının yollarda daha güvenli sürüşleri geliştirmek amaçlı yapılan çalışmaları destekler niteliktedir.

2018-02-03T21:42:36+03:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image