Ferrari'nin sadece 799 adet üreteceği F12TDF modeli özellikleri » Mess-Matic

Ferrari’nin sadece 799 adet üreteceği F12TDF modeli özellikleri

//Ferrari’nin sadece 799 adet üreteceği F12TDF modeli özellikleri

Ferrari’nin sadece 799 adet üreteceği F12TDF modeli özellikleri

ferrari-F12TDF

Ferrari’nin Yalnızca 799 Adet Üreteceği Araç ve Özellikleri

Ferrari’nin 780 HP güç üretecek olan V12 motorlu süper olarak kabul edilen spor otomobili F12TDF, resmen yollara çıkmak için son hazırlıklarını tamamlamaktadır.

Yalnızca 799 adet üretilmesi planlanan F12TDF modeli, tüm dünyada sınırlı sayıda kişinin sahip olabileceği bir otomobil olarak hafızalara girmeyi başarmış durumdadır. F12TDF modelinin, efsane Ferrari markasının saygı duruşunu simgelemekte olduğu düşünülmektedir. En güçlü F12 versiyonu olarak dikkat çekecek olan bu otomobil, motoru ve aracın dinamikliği bakımından oldukça güçlü özellikleri olması ile müşterilerinin dikkatini çekecektir.

Ferrari markasının çıkaracağı bu yeni spor otomobil, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça sınırlı sayıda müşterisinin beğenisine sunulacak.

ferrari-F12TDF özellikleri

Tasarımı Oldukça Dikkat Çekici

Ferrari Tasarım Merkezi (Ferrari Centro Stile) tarafınca tasarlanmış olan F12TDF modeli, F12 Berlinetta modelinin tasarımına genel hatlarıyla sadık kalınarak oluşturulmuştur. Ayrıca ön kısımdan arka kısma doğru gövde panelleri yeniden şekillendirilmiştir. Bu yeni süper spor modelde, ön ve arkadaki tekerlek yuvaları eskiye nazaran daha da genişletilerek daha saldırgan bir görünümün yakalanması için çalışılmaktadır.

Otomobilin arka spoyleri, eski modellere nazaran 60 mm daha uzun olarak tasarlanmasının yanında 30 mm daha yüksek tasarlanarak otomobilin daha yüksek bir yapıya kavuşturulması çalışmaları yapılmaktadır. Bu şekilde tasarımının dizayn edilmesindeki amacın, otomobilin bastırma kuvvetinin arttırılarak daha dik bir tasarımın yapılması düşünülmektedir.

F12TDF modelinde, kabinin iç kısmından kokpit kapı panellerine kadar pek çok noktasında karbon fiber malzemenin kullanılarak oldukça dayanıklı bir model üretilmesi düşünülmüştür.  Boş olarak ağırlığının 1415 kg olarak hesaplandığı bu modelde, güvenliğin yüksek seviyede tutulması karbon fiber kullanımıyla sağlanacaktır. Ayrıca F12 Berlinatta modeline göre 110 kg daha hafif olmasının sebebi; kokpit, gövde, motor ve şanzıman kısımlarında baştan aşağıya kabul edilebilecek seviyede yeni tasarım anlayışı kabul edilmiştir.

0-100 Km 2,9 Saniye

780 HP’lik motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 2,9 saniyede gerçekleştirecek olan F12TDF modeli, statik durumdan 200 km/s’ye ye ise yalnızca 7,9 saniye gibi çok kısa sürede çıkacak. Oldukça performanslı olan motoru ile son hız değeri ise 340 km/s’ye yi de aşmaktadır.

F12TDF modeli, 750 Nm torku ile %30 daha hızlı vites yükseltme imkanı sunmasının yanı sıra % 40 oranında ise daha hızlı vites küçültme imkanı sağlayacaktır. Ayrıca %6 daha kısa vites oranına sahip olmasıyla birlikte özel tasarlanmış bir F1 DCT şanzımanı ile performansını arttıracaktır.

F12TDF modelinin 100km/s hızda fren mesafesinin 30,5 metre gibi çok kısa bir mesafe olmasının sebebi; LaFerrari’de kullanılmakta olan tek parçalık fren kaliperlerinin kullanılmasının güvencesidir.

ferrari-F12TDF motoru

Sanal Kısa Dingil Mesafesi Sistemi Kullanıldı

Ferrari markasının mühendisleri, F12TDF’yi geliştirme aşamasında önceden edinmiş oldukları deneyimleri en verimli şekilde kullanmışlardır. Bu konuda en hassas olan sürücülerin bile tam performans ile otomobillerini kullanabilmeleri için Ferrari markası, Sanal Kısa Dingil Mesafesi ismi verilen sistemi geliştirmişlerdir. İlk olarak F12TDF modelinde kullanılması planlanan sistemde; arka aksların arkadaki tekerleklerin dikey bir eksen etrafında dönmesine imkan tanıyacak şekilde aktif hale gelmesi düşünülmektedir.

Ferrari markası tarafından, tamamen kurum içerisinde geliştirilen bu model ile kontrol mantığının kullanılarak arka aks yönlendirme, direksiyon açısının ayarlanması, yönlendirme girişleri hızının ve otomobil hızının bir görevi olarak en iyi yönlendirme açısının hesaplanması konusunda otomatik olarak arka tekerleklerin ayarlanması planlanmaktadır.

Sanal kısa dingil mesafesi sistemi ile virajlı olan yol koşullarında ve teknik olarak sürücüyü zorlayan pistlerde, ani dönüş anlarında otomobilin daha çevik olarak hareket edebilmesi amaçlı aracın tepkiselliğini geliştirmesi ve bunun yanı sıra yüksek hızdaki sabitliğini arttırması planlanmaktadır.

2018-02-03T21:42:40+00:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image