Otomobil Uzun Süre Çalışmadığı Zaman Karşılaşılabilecek Olan Sorunlar Nelerdir? » Mess-Matic

Otomobil Uzun Süre Çalışmadığı Zaman Karşılaşılabilecek Olan Sorunlar Nelerdir?

//Otomobil Uzun Süre Çalışmadığı Zaman Karşılaşılabilecek Olan Sorunlar Nelerdir?

Otomobil Uzun Süre Çalışmadığı Zaman Karşılaşılabilecek Olan Sorunlar Nelerdir?

uzun-sure-kullanilmayan

Otomobilinizi uzun bir süre çalıştırmadığınızda, motorunuzun zor çalışmasına birçok neden sebep olacaktır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

Aracınızın yakıtının içinde bulunması gerekli olan uçuculuk derecesi yüksek olan katkı maddeleri, uzun süre bekleme sonucunda azalmış olacaktır. Bu yüzden ilk harekette tutulmayı sağlayacak olan karışımın olmaması sebebiyle, aracınızın yakıt deposuna taze benzin koymanız gerekmektedir.

Aracınızın aküsünün boşalmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Akü bakımı yapılmalıdır. Ya da otomobilinizin çeşitli parçaları hava koşulları sebebiyle paslanmış olabileceği için sürtünme kuvveti artmıştır bu yüzden marş motoru, aracınızın çalışmasına yetecek hızda motoru çevirememektedir. Bu durumda, motorunuzu revizyon etmeniz gerekmektedir.

Motordaki piston parçaları arasında bulunan yağlar mumlaşarak sıkışma yaratmış olabilir. Sübaplar, mumlaşma kaynaklı olarak açık vaziyette sıkışmış olabilir. Böyle bir durumda bezinle ısıtılarak çalışır duruma getirilebilir.

Araç motorunun çalışmasında önemi büyük olan şamandıra iğnesi veya platin gibi parçalar, yağ filmlerinin mumlaşması veya bulunduğu yerde paslanmış olması sebebiyle sıkışmış olabilir.

Yukarıda sayılmakta olan arızaların birçoğu; çevre koşulları sebebiyle oluşmaktadır. Yani soğuk, sıcak, rutubet veya tuzlu su sebebiyle bu gibi sorunların oluşması muhtemeldir.

Yağ Basıncı Kontrol Sübabının Yağ Kaçırmasının Başlıca Nedenleri Şunlardır;

Yağ pompası üzerindeki basınç kontrol sübabının basınç ayarı, olması gerekenden daha düşük olabilir.

Basınç kontrol sübabının, yayı kırılmış veya zayıflamış olabilir.

Sübap yuvası, eğilmiş veya aşınmış olabilir.

Plancır tip sübabın yüzeyi aşınmış ya da açık olarak sıkışmış olabilir.

Biya tip sübabı bozulmuş olabilir veya pompanın tahliye borusunda ya da kanalında kaçak olabilir.

Yakıt Sisteminde Arızanın Bulunması İçin Yapılması Gerekenler

Şayet sökülmüş olan bujide ıslaklık yok ise yakıt donanımı kontrol edilmelidir. Yakıt donanımının kontrolünün kısa sürede yapılabilmesi için karbüratör hava filtresinin sökülüp, karbüratörün üzerinden içine bakılması gerekmektedir. Bu haldeyken gaz pedalına basılıp; basılma anında karbüratör içinde yer alan fiskiyelerden benzininin fışkırıp fışkırmadığına bakılır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için en az 1 yardımcıya ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğer gaza basıldığı zaman benzin fışkırıyorsa; kapış pompası çalışıyor ve karbüratör kısmında benzin var anlamına gelmektedir. Bu uygulamanın ardından jikle kelebeğinin durumunun kontrolü yapılır. Motor soğuk konumdayken jiklenin kapalı olması gerekmektedir. Değil ise motoru çalıştırmak için el yardımıyla karbüratörün ağız kısmı kapatılıp, kontak açık haldeyken marşa basılır. Şayet gene motor çalışmaz ise karbüratörün ağzı kısmen vaziyette açılmalıdır. Aksi halde aşırı zenginleşmiş karışım sebebiyle motor boğulur ve durur.

Gaza basıldığı zaman karbüratör kısmında benzin görünmüyorsa; yakıt pompasından karbüratöre giden borunun uç kısmı sökülerek marşa basılır. Motorun dönmesi halinde, pompanın tazyikli benzini fışkırtması gerekmektedir. Bu durum gerçekleşirse; borunun karbüratör ile olan bağlantısı sökülür. Boruya ve karbüratörün benzin giriş deliğine hava tutulur.

Eğer pompa yakıt püskürtmüyorsa; pompanın giriş borusunun sökülmesi gerekmektedir. Borunun uç kısmından üflenilerek depoda kaynama sesinin olup olmadığı dinlenilir. Eğer ses geliyorsa boru açık demektir ve pompada bir arıza vardır. Bu durumda pompa filtresi sökülür, içerisinde bulunan pislikler ayıklanır ya da mümkünlüğü varsa yenisi ile değiştirilir. Depodan gelen boru, pompaya bağlı iken tekrar marşa basılır. Eğer yakıt gelmiyorsa pompanın yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Varsa yeni diyafram takılır.

2018-02-03T21:42:40+00:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image