Rot balans ayarı hakkında bilgiler » Mess-Matic

Rot balans ayarı hakkında bilgiler

//Rot balans ayarı hakkında bilgiler

Rot balans ayarı hakkında bilgiler

Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot balans, günümüzde pek çok insan tarafından tam olarak karşılığı bilinmeyen ancak her yerde karşılaşılan bir kelimedir. Birçok farklı araba modelinde ayrı ayrı farklı özellikler vardır. Ancak her otomobilde rot balansın işleyişi aynıdır. Rot balans ayarı, otomobilin ön takım olarak isimlendirilen ön lastiklerinin yön durumuna ve ağırlıklarının her bir noktaya uygun biçimde dağılıp dağılmadığına bakıldığı ayara verilen isimdir.

Araçların yola tam olarak tutunabilmesi için öncelikle, ön takımlarının rot ve balans ayarının tam olarak yapılması gerekmektedir. Balans ayarı; dinamik ve statik ayarları sabit olmak üzere kullanılmakta olan makinelerde yapılır. Bu ayar sonrasında ihtiyaç duyulan montaj işlemleri gerçekleştirilir. Son olarak otomobilin dönen tekerleklerinin ayarları kontrol edilir ve araç, sahibine teslim edilir.

Seyyar balans makinası

Seyyar balans makinası

Rot balans ayarının yapılması, aynı bir enstrümanın akordunun yapılması gibi düşünülebilir. Aracın güvenilir şekilde ve sağlıklı olarak yol tutuşunun sağlanmasında rot balans ayarı belirli aralıklarla mutlaka yaptırılmalıdır.

Bakım Zamanı

Rot balans ayarının ne kadar sürede bir yapılması gerektiği kullanım süresine ve koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Aracınızın rot balans ayarına ihtiyaç duyup duymadığını anlamak için; güvenli bir şekilde ve trafiğin olmadığı bir ortamda direksiyonu serbest bırakın. Eğer aracınız hareket halindeyken; siz direksiyona müdahale etmesizin herhangi bir yöne doğru çekme yapıyorsa, arka tekerleriniz tam olarak ön tekerlerin hizasında değilse ve virajlara girdiğiniz zaman ön tekerleklerden ses duyuyorsanız ayarlarınızı yaptırmanın vakti gelmiş demektir.

Otomobillerin sadece rot balans ayarı değil, tüm bakımlarının zamanında yapılması güvenli ve performanslı bir sürüşe sahip olmanın temel koşuludur. Bilhassa farklı yönlerde ilerlemekte olan araçların kaza yapma riskleri aynı yönde gidenlere göre çok daha fazladır.

Aracın birbiriyle bağlantılı olan aksamlarının bir zarara uğramaması ve masrafa neden olmaması için gerekli olan bakımların zamanında ve doğru olarak yapılması gerekmektedir.

Aracınızda güvenli bir şekilde yol almak istiyorsanız sürekli olarak aracınızın bakımlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. En basit kurallardan olan araç lastiklerinin havasının kontrolü ve zamanı gelmişse lastiğin yenisiyle değişimi, güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızın temel prensiplerini oluşturmaktadır. Aracın ihtiyaç duyduğu bakımlarının, tam olarak ve doğru bir biçimde yapılması güvenli bir yolculuk için yerine getirilmesi gerekli olan şartlardır.

ilgili ürünler : Balans makinası

2018-02-03T21:42:42+03:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image