Rus üretimi bir araba: LADA Vesta ve Özellikleri » Mess-Matic

Rus üretimi bir araba: LADA Vesta ve Özellikleri

//Rus üretimi bir araba: LADA Vesta ve Özellikleri

Rus üretimi bir araba: LADA Vesta ve Özellikleri

 

lada-vesta-ozellikleri

Lada Vesta’nın Teknik Özellikleri Nelerdir?

Lada’nın beğenilen otomobil markası Vesta, teknik özellikleri ve Türkiye’deki satış fiyatı ile alıcılarının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Rusya’nın dev olarak nitelendirilebilecek otomobil şirketi olan AvtoVaz, son model Lada Vesta’ların test üretimine başlamış bulunmaktadır. Lada firması, Yeni Vesta’larını 6.100 USD fiyattan satmayı planlamaktadır. Bu koşullarda aracın Türkiye’ye ulaştığında satış fiyatının 25 bin TL’den başlaması tahmin edilmektedir.

Türkiye’deki en aktif araç ve konut satışını sağlamakta olan Sahibinden.com internet sitesinde, sıfır Lada Vesta’lar en çok ilgi gören markalardan birisi olmuştur. Bu sitedeki satış fiyatının 25 bin TL olması sebebiyle otomobil almak isteyen kişilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Lada Vesta’nın Türkiye Satış Fiyatı

Rus AvtoVaz firması Vesta otomobilinin üretim bandı için 76 milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Test araçlarını birkaç hafta içerisinde tamamlamış olması planlanmaktadır. 2016 yılının başından itibaren Türkiye’de yollarda olması beklenmektedir.

Vesta markası, Priora’nın yerini alacaktır. Vesta’nın Almanya’ya ABS ve Denge testlerinin yapılması için göndermiş olduğu araçları bu testlerden başarıyla geçmiştir. Öncelikle hatchback tipinin üretilmesi planlanmaktadır. Sonrasında ise sedan versiyonlarına geçilmesi planlanmaktadır.

Lada markasının diğer bir çalışması olan Xray Cross’ların fiyatının ise 7.500 USD’den başlaması planlanmaktadır. Bu model; Renault, Nissan ve AvtoVaz firmalarının deneyimlerinin birleşimiyle üretilecek olup Duster ve Sandero modellerinden izler taşıması beklenmektedir.

Benzinli versiyonu ile 1.4 litre ve 100 hp’lik motorla yollara çıkması beklenmektedir. Tüm camlarda, koltuklarda, aynalarda ve direksiyonda ısıtma sistemine sahip olarak üretimi beklenmektedir.

Üretimine Ne Zaman Başlanacak?

AvtoVaz Başkanı olan Bo Andersson, Vestaların test üretimlerinin, seri üretim öncesi bir hazırlık olduğunu belirtmiştir. Vesta’ların üretimi için özel bir alan oluşturduklarını dile getirdiklerini söyleyen Andersson, şirketin yüksek miktarda ek yatırım yaptığını dile getirmiştir. Ayrıca Lada Vesta’ların Almanya’daki ABS ve Denge testlerinden başarıyla geçtiğini de sözlerine eklemiştir.

Lada Vesta’lar, Lada Priora’nın Yerini Alacak

Yakın zamanda seri üretime geçmesi beklenen Vesta’ların, Lada Priora’ların yerine geçmesi planlanıyor. Öncelikle hatchback modelleri ile piyasaya çıkacak olan Vesta’lar sonrasında sedan versiyonları ile piyasaya girecek.

Lada Vesta’nın yaklaşık olarak 6.100 dolardan piyasaya girmesi beklenirken Lada Xray Cross’ların ise 7.500 dolardan piyasaya girmesi tahmin ediliyor.

Xray modelinin, Renault Sandero ve Renault Duster modellerinin izlenimlerini taşıması beklenirken; Rusya otomotiv sektörü, Lada Vesta’nın Rusya’da en iyi araç seçilmesini bekliyor. Aslen İsveçli olan Andersson, 2009’da AvtoVaz firmasının başına geçmiştir. Bu firma 2012’de karının yaklaşık olarak 210 milyon dolar olduğunu açıklamıştır.

2018-02-03T21:42:37+00:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image