Turbo Motorlar Nasıl Çalışır? » Mess-Matic

Turbo Motorlar Nasıl Çalışır?

//Turbo Motorlar Nasıl Çalışır?

Turbo Motorlar Nasıl Çalışır?

turbo-motor

Turbo motor denilince, herkesin aklına öncelikle çok güçlü motor gelmektedir. Aslında motorun gücü, o motorun yanma hücrelerindeki belirli zaman aralıklarında tüketilmekte olan yakıt ile doğru orantılı olmaktadır. Yanmanın daha yüksek ve daha düzenli olarak gerçekleşebilmesi için daha fazla miktarda oksijene ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzdeki motor hacimleri, sabit tutulmakta olup aynı motor hacminden daha çok verim alabilmenin yolları aranmaktadır. Bunu başarabilmek içinde turbo vesilesiyle daha çok hava aktarabilmek mümkün kılınmaktadır. Turbonun asıl çalışma prensibi, motorun türbin pervanelerinin atık egzoz gazları vasıtasıyla hızla hareketlenip hava filtresinden bol miktarda ve sıkıştırılmış olan havanın emilerek, yanma hücrelerine aktarılması işlemidir.

Turbo özelliği olan motorlarda, atık egzoz gazı enerjisi, motorun performansını arttırarak asıl anlamıyla otomobilin yakıt tüketiminden tasarruf yapılmasıdır. Buna ek olarak turbo özelliği olan motorlarda, araç yakıtı gerektiği miktarda tüketildiği için çevresel koşullar bakımından da tercih edilmektedir. Turbo özellikli motorların diğer bir avantajı ise ülkemizde olduğu gibi coğrafi yapılar sebebiyle bazı durumlarda tırmanış gerektiren yol durumlarında, bu motorlar sürücüsüne, motorun güç kaybını en az seviyede aksettirmektedir.

Turbo motor sistemi, içten yanmalı olarak çalışan motorlarda aşırı besleme sistemi olarak tanımlanabilir. Turbo motor sistemlerinde; turbo motorundaki türbin, aracın egzoz manifoldundan alınmakta olunan gazların gücü ile çevrilmektedir. Bu şekilde bu türbin hava pompasının çalışmasını sağlamaktadır.

Günümüzdeki turbo motor sistemlerindeki motorların devirleri, 150.000 rpm’e kadar ulaşabilmektedir. Bu durumda, normal motorlardan yaklaşık olarak 30 kat daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Bir otomobil motorundan daha çok güç elde edilmek isteniyorsa; yanma odasına gitmekte olan hava ve yakıt karışımının arttırılması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için yapılabilir olanlardan bir seçenek, motorun silindir hacminin büyültülmesidir. Yani kapak taşlama yöntemiyle silindirlerin değiştirilmesi işlemidir. Diğer bir seçenek ise; daha basit bir yöntem olarak turbo motor sistemini kullanmaktır.

Turbo motor sistemleri, otomobil motorunun daha fazla hava ve yakıt karışımını yakmasını sağlamaktadır. Böylece turbo motor sistemi ile normal etkisi kare birim başına 6 veya 8 psi lik basınç ve %30-40 arasında motor gücü artışı imkanı sağlar.

Turbo Motor Sisteminin Çalışma Prensibi

Turbo motorların egzoz kısmındaki tribünü çevirebilmeleri için; otomobilin egzoz manifoldundan metal bir hortum yardımıyla veya turbo özellikte olan motorun egzoz emme kısmının direkt egzoz manifolduna bağlanması gerekmektedir.

Egzoz tribününün dönmeye başlamasıyla, bir kol vasıtasıyla kompresör tribünü çevrilmeye başlar. Kompresör tribününün çevrilmeye başlamasıyla da içerideki hava alınıp intercooler’a pompalanır. İntercooler’da soğutma işlemi gerçekleştirilir ve hava molekülleri küçültülmüş olunur. Küçültülmüş olan hava molekülleriyle sıkıştırılmış olan hava, emme manifoldu kısmından yanma odasına basılır.

2018-02-03T21:42:36+00:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image