Yağışlı Hava Koşullarında Güvenli Bir Sürüş İçin Uygulanması Gereken Kurallar » Mess-Matic

Yağışlı Hava Koşullarında Güvenli Bir Sürüş İçin Uygulanması Gereken Kurallar

//Yağışlı Hava Koşullarında Güvenli Bir Sürüş İçin Uygulanması Gereken Kurallar

Yağışlı Hava Koşullarında Güvenli Bir Sürüş İçin Uygulanması Gereken Kurallar

yagmur-lastik

Yağışlı olan hava koşullarında yollardaki otomobillerin ve yayaların güvenlikleri, önemli seviyede azalmaktadır. Açık havalarda olduğu kadar güvende olabilmek için aşağıda verilecek olan parametrelere uyulması, kaza yapma ihtimalinizi oldukça azaltacaktır.

Aracın Kızaklanma Riski Sebebiyle Su Birikintilerine Hızınızı Düşürerek Girin

Su birikintilerindeki derinliğin ve aracın hızının artmasının, riskleri çok arttırdığını unutmamalısınız. Çünkü su derinliğinin artmasına ek olarak aracınızın hızı da yüksekse; lastiklerinizin yolla olan teması oldukça azalır.

Lastikler, yolda seyir halindeyken su birikintilerinden geçiş esnasında lastikler, dönme hareketi yerine kayma hareketi yaparlar. Ayrıca seyir halindeyken araç lastiklerinin ön kısımlarında ani su birikmeleri sebebiyle suyun derinliği ile birebir ilişkili olarak aniden yavaşlama gerçekleşir ve sürücü kontrolünü kaybedebilir. Bu durum en tehlikeli yol şartlarından birisidir.

Birikinti halinde olan sulara oldukça yavaş girilmesi ve bu süreçte direksiyonun iki elle daha kuvvetli olarak tutulması gerekmektedir.

Lastiklerinizin Yeterli Diş Derinliğine ve Hava Basıncına Sahip Olduğundan Emin Olmalısınız

Lastiklerinizin, yol ile temasınızı sağlayan tek bağlantı kısmı olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden lastiklerinizin hava ve diş derinliği kontrollerini sıklıkla gerçekleştirmelisiniz. Diş derinliği düşmüş ve sertleşmiş yapıya bürünmüş lastiklerle, aracınız kesinlikle güvende olmayacaktır. Bunu buzlu zeminde kösele ayakkabı giymeye benzetebiliriz.

Lastik basınçları, olması gerekenin üzerinde veya altında ise ve diş derinliği de uygun seviyede değilse; bu lastiklerle su birikintilerinde kızaklama yapma ihtimaliniz çok yüksektir. Unutulmamalıdır ki iyi lastik hayat kurtarır.

Otomobilinizin Camlarında Buğu Olmamalı ve Silecekleriniz Camlarınızı İyi Silmeli

Her hava koşulunda olduğu gibi olumsuz hava koşullarında da aracınızın dışında olup biteni  görmeniz, size daha güvenli sürüş imkanı sunmaktadır. Bu yüzden aracınızın havalandırma sisteminin ve buğu giderici özelliğinin sağlıklı çalışması gerekmektedir. Ayrıca sileceklerinizin sağlıklı çalışabilmesi için silecek lastiklerinin iyi olması gerekmektedir.

Hız Sabitleme Sistemini (Cruise Control) Mutlaka Devre Dışı Bırakın

Otomobillerdeki hız sabitleme sistemleri, lastiklerin dönme hareketlerini hesaplamak suretiyle işlem yapmaktadırlar. Yani bu sistem devrede iken su birikintisine girmeniz durumunda; otomobiliniz yavaşladığını hesaplayarak hızını arttırır bu durumda daha çok risk almak anlamına gelmektedir. Daha hızlı süratle yol alırken de aracınız, olmasını beklediğinizden daha farklı tepkiler verebilir.

Ani ve Sert Olan Direksiyon Hareketlerinden ve Frenlemelerden Kaçınmalısınız

Otomobilinizi yağışlı havalarda kullanırken; daha yumuşak ve daha kontrollü kullanmaya özen göstermelisiniz. Lastiklerinizin ıslak havalarda zemine tutunması daha da zorlaşacağı için tehlikeyi daha önceden fark edip daha yumuşak frenleme yapmanız uygun olacaktır. Böylece lastiklerinizin kayma ihtimali daha düşük olacaktır.

Sert direksiyon hareketleri, lastiklerde kaymayı arttıracağı için otomobilinizin kontrolden çıkmasına sebebiyet verebilir.

Yolda Seyir Ederken Tek Başınıza ve Önde Olmak Yerine; Önünüzde Belirli Bir Takip Mesafesiyle Bir Aracı Takip Etmeyi Tercih edin

Önünüzde seyir halinde olan araç, yolda birikmiş olan suyu dağıtacağı için siz aracınızla geçerken daha az su birikintisinden geçmiş olursunuz. Bu su miktarındaki azalmada, aracınızın lastiklerinin yola daha çok temas etmesini sağlayacaktır ve lastikleriniz yola daha sağlam basar. Öndeki araç ile güvenli takip mesafesi tutulduğu sürece bu şekilde yola devam etmek en güvenlisi olacaktır.

2018-02-03T21:42:36+03:00 By |0 Comments

Leave A Comment


CAPTCHA Image
Reload Image