messmatic loading icon
Bora Konuk

Bora Konuk, Raşit ve Gönül Konuk çiftinin oğlu olarak 15 Aralık 1970’te İzmir’de dünyaya geldi. Bir kız kardeşi bulunan Konuk, İzmir’de büyüdü. Tevfik Fikret Lisesi’nde eğitim aldı. 1988 – 1993 yıllarında Ege Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı ve derece ile bitirdi.

Konuk, daha 10 yaşındayken hafta sonlarında iş adamı babası Raşit Konuk’un yanında iş tecrübesi öğrendi. O zamanki üretilen makinaların üretim aşamalarını izlemeyi çok seviyordu. Zeki ve gözlemcidir. Hataları hemen bulur ve düzeltir. Bora Konuk, aynı zamanda iyi bir dinleyicidir. Karşısındaki insanı saatlerce dinleyebilir ve sonrasında birkaç cümle ile onu aydınlatır ve ikna edemeyeceği kimse yoktur. Hem de konu ne olursa olsun.

Bora Konuk iyi bir eğitimcidir, iyi derecede İngilizce bilir. Okuduğu kitaplardan özet çıkartıp çalışanlarına ders verir. Sunumlar hazırlar, üretim konulu araştırmalar yapar ve bunları çalışanları ile sürekli paylaşır. Yeni yazılım trendlerini takip eder.

Çok okuduğu için iletişimi kuvvetlidir. İletişim; bir evrimdir, evrim de bir yazılımdır der her zaman. Profesyonel iş dünyasına üniversiteyi bitirir bitirmez 1994 yılında sektöründe lider ve üretim yapan aile şirketi olan Teknik Balans A.Ş'de üretim mühendisi olarak başladı. 1995 yılından sonra öyle atılımlar yaptı ki, Teknik Balans A.Ş'de bir çağ kapanıp yeni bir çağ açıldı. Endüstriyel alanda otomotiv sektörünün dünya devleri olarak bilinen mega fabrikalarına özel üretim makina siparişleri alındı. Bu makinaların tasarımından üretimine kadar tüm süreci kendisi yönetti. Ayrıca Bora Konuk, Teknik Balans AŞ’nin büyümesi için dev yatırımlar yaptı.

Bora Konuk, Teknik Balans AŞ’nin üretim tarafının beynidir. Tüm bölümler; üretim, tasarım, yazılım, mekanik, satınalma, Ar-Ge, Ür-Ge ve teknik servis ona bağlıdır. Öyle bir sistem mevcuttur ki tüm işleri ve departmanlarını aynı anda yönetir. Zaman geçtikçe fabrikasını yüksek teknolojili makinalar ile donattı. Fabrikasında benzersiz bir üretim hattı kurdu. Konuk, yenilikçidir, yatırımlarını buna göre yapar. Yurt içinde ya da yurt dışında tüm makina fuarlarına katılır. Ve Otomotiv sektöründe Teknik Balans AŞ’nin '' Teknolojiye yön veren firma'' olarak tanınmasını sağladı. Ar-Ge yatırımları ile şirketine TÜBİTAK onaylı birçok patent aldı.

1995 yılında Ön düzen (rot ayar) makinalarının yazılımını kendisi yaptı.

1996 yılında İlk otomotiv elektro kartlarını kendisi tasarladı ve yazılımını yazdı. Bu elektro kart şimdilerde bile endüstriyel balans makinalarında kullanılmaktadır.

1998 yılında ön düzen makinasının programını yazdı, test etti ve çalıştırdı (%100 yerli yazılım).

2000 yılında ilk kampana balans makinasının yazılımını yazdı.

2001 yılında ilk fren disk balans makinasının yazılımını yazdı.

Ve sonraki yıllar günümüze kadar üretilen tüm özel balans makinalarının yazılımlarını kendisi tasarladı.

5S,6 Sigma, Kaizen, yalın üretim, kalite, verimlilik, A3 gibi teknikler Bora Konuk’un felsefe taşlarını oluşturur.

Onun tutkusu yazılım ve kodlamadır. Teknik Balans A.Ş’de üretilen makinaların yazılımlarını kendisi kod ile yazmaktadır.

Profesyonel iş hayatının dışında, çok kitap okur, uyumayı zaman kaybı olarak görür o yüzden az uyur ve eğer o gün çalışmıyorsa zamanını kitap okuyarak geçirir veya Trekking sporunu yapar, doğa fotoğrafları çeker, ahşap oymacılık sanatı ile ilgilenir, satranç oynar. Bora Konuk, bir kız çocuğu babasıdır. Konuk, hâlen Teknik Balans AŞ’de yönetim kurulu üyesidir ve çalışmalarına devam etmektedir.

“Bizim işimiz, başkaları tarafından kullanılacak özel makinalar üretmek ve böylelikle yeni istihdam alanları yaratmaktır. Prensip olarak herkesin yaptığını değil, diğerlerinin yapamadıklarını üretmeye çalışırız. Zaman alsa da yaparız... ”