messmatic loading icon
Mehmet Rüşdü Haskök

Mehmet Rüşdü Haskök, 2 Şubat 1932’de İzmir’de doğdu. Küçük yaşlarda babasını kaybeden Haskök, annesi tarafından yetiştirildi. Lise eğitimini Mithat Paşa Meslek Lisesi’nde aldı. Elektrik-Elektronik bölümünde okudu. Yabancı lisanlara ayrı bir merakı vardı. Ana dili gibi 4 dil öğrendi ( İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızca).

Haskök, çok okuyan ve araştıran bir kişiliğe sahiptir. Yurtdışında elektronik üzerine eğitimler aldı. Daha sonraki yıllarda yurtdışında seminerler verdi. Türkiye’de hava radar cihazının üretiminde çalıştı.

Çok bilindik garaj ekipmanları markasının Almanya’daki fabrikasında teknik müdür olarak görev aldı. Sayısız sertifikaları olan Haskök, uzağı gören zekâsı, dürüst ve mütevazı iş insanı olarak tanınırdı.

1975 yılında bacanağı, Raşit Konuk ile bir araya gelip şimdiki Teknik Balans AŞ’nin temellerini attılar. 1978’de Aliağa Petrol Rafinerisi’nden emekli oldu. İzmir 2.sanayi sitesinde 30 metre karelik bir dükkânda ortağı ile beraber çalışmalara başlayan Haskök, otomotiv ve endüstriyel balans makinalarında tarihin gidişini değiştiren ilklere imza attı. RR33 Seyyar Balans makinasının elektronik kartının ilk devre çizimini kendisi yapmıştır. Balans okuma iletici kristallerini Avrupa’dan getirtmek imkânsızdı. Haskök, kendisini 1 ay bir odaya kapattı ve sayısız kitaplar okuyarak araştırarak ilk yerli balans okuma kristal iletkenini imal etti.

Ön düzen – rot ayar makinaları, sabit balans makinaları ve endüstriyel balans makinaları üretiminde çalıştı. 1996 yılında İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesindeki yeni fabrikalarına geçti. Mehmet Rüşdü Haskök, değişen piyasa koşullarına hiç aldırmadı ve tüm sermayesini ortaya koyarak yenilikler yapmaya devam etti. Yurt içi ve yurt dışı tüm makina fuar organizasyonlarına katıldı. Dünyanın birçok ülkesine hem çalışmak için hem de turizm için seyahatler yapmıştır.

Haskök evli ve 2 çocuk babasıdır. 1971’de Ajlan Bey, 1976’da Aylin Hanım dünyaya geldi. 2000 yılında şirketteki yerini oğlu Ajlan Haskök’e bıraktı. Çok sevilen, iyilik dolu yüreği ve şefkatli yaklaşımı ile tüm kalplerde taht kurmuş, elektronik dehası Mehmet Rüşdü Haskök, 1 Haziran 2021 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında yaşamını yitirdi.