messmatic loading icon
Raşit Konuk

Raşit Konuk, 3 Temmuz 1939 yılında İzmir’de doğdu. Lise eğitimini Akşam Ticaret Lisesinde tamamladı. Daha 12 yaşındayken babasının rahatsızlığından dolayı babasının iş yerinde çalışma hayatına başladı. Araç plaka basım-boyama işleri yaptı. Konuk, hem okula gitti hem çalıştı, ev geçindirdi. Elektrik ve elektroniğe ayrı bir ilgisi vardı. Otomobilleri çok seviyordu.17 yaşındayken Karayolları Trafik Muayene istasyonunun önünde, muayeneden kalan araçların plakasını boyamak üzere seyyar çalışmaya başladı.

Raşit Konuk, inanılmaz gözlem yeteneğine sahiptir. Muayene istasyonlarındaki araçları takip etti. Eksiklikleri ve ihtiyaçları buldu. Muayene istasyonunda araçlar far ayarı bozuk çıkıyordu ve bu ayarı yaptırmak için insanların kilometrelerce yol yapıp İzmir Sanat Entitüsü’ne gittiğini fark etti. Girişimci ruhu ile bir gün bu ayarı ben de yapabilirim dedi ve babasının dükkânında ilk çalışmalara başladı. İzmir Motor Sanat Enstitüsü’nde oto elektronik eğitimi aldı.

1959 yılında ilk kendi far ayar makinasını yaptı ve bu işi ustalıkla yaptığı için kısa sürede önce İzmir’de sonra tüm Türkiye’de büyük bir üne kavuştu.

1960 yılında ön düzen ve balans dükkânı açmaya karar verdi ve (Teknik Balans A.Ş kurulana kadar bu iş yeri faaliyetlerine devam etti) İşin tekniğini öğrenmek için kitaplar okudu, eğitimler aldı. Far ayar makinasından sonra daha fazla ne imal edebilirim diye düşünürdü.

1963 yılında Türkiye’ye ilk defa gelen seyyar balans makinasını tüm sermayesini ortaya koyarak makinadan 1 adet satın aldı. Statik – Dinamik Balans eğitimi aldıktan sonra balans yapmaya başladı. Yabancı kaynaklardan o kadar çok kitap okudu ki şuanda o kitaplar ile bir kütüphane kurulabilir. Almanya’daki kardeşi, Raşit Konuk’a o zamanın teknolojisi ile bilindik bir markanın seyyar rot ayar cihazını gönderir.

Dönemin ve şimdinin en bilindik otobüs markasının sahibi Raşit Konuk’u ziyaret eder. Ve tüm otobüslerinin far ayarını yapması için Konuk’u Bursa’ya davet eder. Lakin Raşit Konuk dükkânını ve ailesini bırakamayacağını söyleyerek tüm otobüsleri kendi dükkânında tamir eder. Ünü o kadar fazladır ki yıllar geçtikçe otomotiv sektöründe tanınan insanlar Konuk’u ziyaret ettiler.

1975 yılında bacanağı; Elektronik Eğitmeni Mehmet Rüşdü Haskök ile ilk Ar-ge görüşmelerini yaptılar ve ortak oldular. İki beyin bir araya gelerek sonraki yıllarda inanılmaz projelere imza attılar.

1978 yılında 30 metre karelik bir dükkânda çalışmalara başladılar. Raşit Konuk, iyi bir gözlemci ve yenilik peşinde koşan ustadır. İşleri o kadar iyi gitti ki, İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesine 1996 yılında 5.000 metre karelik alanda fabrika yaptırdılar. Ve bu 2 deha satışını yapacakları makinayı yapmak için kullanacakları makine tezgâhlarını da kendileri imal ettiler.

Messomatic, ( Almancada Otomatik Ölçüm anlamına gelir ) markasını yarattılar ve şirket şimdilerde adından çok bu marka ile tanınır( MessMatic).

Raşit Konuk bu kadar yoğun iş hayatının dışında oldukça sosyal bir insandır. 14 yaşındayken spor ile tanıştı. Yıldız Basketbol Takımı’nda spor hayatı başladı daha sonra İzmirSpor ’da A takımı kaptanlığına kadar yükseldi. Bir arkadaşının teşviği ile voleybol hakem kursuna katıldı. 24 yaşında bölge, 30 yaşında milli hakem oldu. Ve 20 yıl boyunca pek çok maçta görev aldı. İlkokulunu bitirdiğinde babası Hikmet Konuk, Raşit Konuk’a fotoğraf makinası aldı ve Konuk, fotoğraf çekmeye başladı. Şimdilerde Otuz binin üzerine fotoğraf arşivine sahip.

Raşit Konuk, evli ve 2 çocuk babasıdır. 1970’te oğlu Bora Konuk, 1975’te kızı Oya Konuk dünyaya geldi. 2010 yılında Teknik Balans AŞ’den emekli oldu. Hem Yurtdışı satış ekibi ile hem de kendi ailesi ile tüm dünyayı gezdi. Fuarlara katıldı. Hayatının dönüm noktasını oluşturan, hayalini kurduğu ve gerçekleştirdiği Teknik Balans A.Ş ‘ye şevk ve ilk günkü heyecan ile her gün herkesten önce gitmektedir.